Meet Our 2020 Participants

International Program Participants

Next Program Participants

Next/International Alternates

To accept your place as a Participant or Alternate, check the email that has been sent to you and mentor

Canadian Program Participants | Nunavut

  • Angel Koonoo – Resolute Bay
  • Blaire Nakoolak – Coral Harbour
  • Breanna Mannilaq – Taloyoak
  • Bridgette Malliki – Naujaat
  • Cathy Sharky – Cape Dorset
  • Cody Hughes – Arctic Bay
  • Daniel Nirlungayuk – Kugaaruk
  • Debbie Ann Mannilaq – Taloyoak
  • Derrick Akeeagok – Grise Fiord
  • Gooteleah Davidee – Iqaluit
  • Henry Nakashuk – Pangnirtung
  • Jane Aliqatuqtuq – Qikiqtarjuaq
  • Kayden Mercer – Rankin Inlet
  • Landon Makpah – Chesterfield Inlet
  • Layla Pewatualuk – Pond Inlet
  • Marissa Idlout – Pond Inlet
  • Melanie Qaqqasiq – Naujaat
  • Minnie Akeeagok – Iqaluit
  • Noah Muckpah – Arviat
  • Richard Iyago – Baker Lake
  • Ross Kavik – Sanikiluaq
  • Rylie Bolt – Kugluktuk
  • Shakiera Pudlat – Coral Harbour
  • Shana Ulayuk – Clyde River
  • Shanna Porter – Gjoa Haven
  • Sienna Aitaok – Cambridge Bay
  • Tanill Sivugat – Clyde River
  • Troy-Mark Alorut – Igloolik
  • Verna Kalluk – Baker Lake

Canadian Program Participants | NWT

  • Allison Brodhurst – Inuvik
  • Ashanti Beaulieu – Fort Liard
  • Bertha Ruben – Paulatuk
  • Cameron Enzoe – ŁutselKʼe
  • Carmen Kuptana – Tuktoyaktuk
  • Clarrissa Elanik – Aklavik
  • Cyrus Grandjambe – Norman Wells
  • Danielle Kelly – Inuvik
  • Esmeralda Antoine – Jean Marie River
  • Hunter Minoza – Yellowknife
  • Janine Lafferty – Behchokǫ̀
  • Logan Orlias – Colville Lake
  • Malcolm Lafferty – Behchokǫ̀
  • Marcus Proctor – Fort Good Hope
  • Maverick Simba-Canadien – Kakisa
  • Naokah Washie – Tulita
  • Nicole Norman – Fort McPherson
  • Presley Tetso – Délįnę
  • Ravanna Hanna – Fort Simpson
  • Reanna Smith – Whatì
  • River Marlowe – ŁutselKʼe
  • Rogan Youngpine – Fort Providence
  • Santina Vanloon – Tsiigehtchic
  • Shakira Wetrade – Whatì
  • Sunshine Quitte – Gamètì